rozhledna v Raděticích (červenec 2005)

Jakkoliv byla novoroční boubínská rozhledna překvapením, přece jen jsme o ní věděli předem. Což se o rozhledně u Radětic říct nedá. K té jsme se dostali zcela neplánovaně, v místech, kde jaktěživo žádná rozhledna nestála a těžko by mě někdy napadlo, že by stát mohla. Na betonovém základě je vyryté datum 11.5.2004, ale na mě osobně působila dojmem jako kdyby ji dostavěli před týdnem.

Čtyřpatrovou dřevěnou stavbu se zhruba čtyřiceti schody najdete vpravo od silnice z Radětic do Nepomuku (samotné Radětice leží asi tři km severozápadně od Bechyně). Stojí těsně pod okrajem lesa, takže koukat z ní je možné jen jediným směrem do mírně zvlněné krajiny bez výraznějších dominant, ve výhledu převažují vesnice mezi poli a pole mezi vesnicemi. Pokud o ní víte, lze ji objevit už zdálky, z hlavní silnice Bechyně-Opařany. Pokud ne, budete ji považovat za součást baterie posedů lemujících les. Přestože nejde o nijak exluzivní rozhledové místo, návštěva určitě příjemně zpestří cyklotoulky bechyňským krajem.

I když je to minirozhledna (jak já říkám typu přerostlý posed) s minivýhledem, stavitel si dal záležet a čelo posledního patra osadil velkou panoramatickou fotografií s popisky, takže se dozvíte třeba i to, že ta zvláštní stavba na obzoru je starý vodojem (mimochodem zhruba stejně dobré výhledové místo jako rozhledna; alespoň tak ještě před dvěma roky se dalo vylézt až nahoru).

rozhledna Radětice rozhledna Radětice rozhledna Radětice rozhledna Radětice rozhledna Radětice rozhledna Radětice rozhledna Radětice rozhledna Radětice rozhledna Radětice rozhledna Radětice

(červenec 2006)

Zatím se mi na netu nepodařilo najít informace, které by osvětlovaly vznik této staby. Dovolím si proto při příležitosti letošní návštěvy citovat z knihy Naše rozhledny (Pavel Miškovský), abyste věděli alespoň tolik co já.
V létě 2003 přišel starosta obce Radětice Ing. Josef Svoboda s návrhem postavit na vyvýšeném místě nad obcí malou rozhlednu. Na podzim bylo vybráno vhodné místo pro stavbu a radětický truhlář Miloslav Dědič, inspirován rozhlednou na Onom světě, zpracoval první návrh rozhledny. Stavby podle upraveného návrhu byla zahájena na jaře 2004. Na rozhlednu bylo použito převážně smrkové dřevo z obecního lesa. Truhlářství Dědič připravilo jednotlivé části dřevěné konstrukce a zedníci Koudelka a Noska připravili čtyři betonové patky. V polovině května 2004 byly pomocí jeřábu postaveny nosné stojiny z kulatiny. Stavby byla ukončena 18.6. a slavnostní zpřístupnění rozhledny se uskutečnilo 23.6.2004. Náklady se pohybovaly okolo 100 tis. Kč.

rozhledna Radětice
úvodní stránka poslední aktualizace: 13.8.2007 - fotogalerie 2007