Boubínská rozhledna (1. ledna 2005)

Na Boubíně postavili rozhlednu. Nenápadná zpráva, která na mě náhodou vypadla z netu asi dva dny před odjezdem na silvestrovskou Šumavu. Všechny informace, co se daly na webu najít, se točily kolem sporů příznivců a odpůrců stavby, hnaných až k Evropské komisi. Jednoznačné bylo jen to, že rozhledna byla dokončena a jedná se o dřevěnou 21m vysokou stavbu.

Slavnostně otevřena by prý měla být až v květnu. Naivní je ovšem ten, kdo by si myslel, že davy lidí co každoročně kolem silvestra šplhají na Boubín nechají novou rozhlednu bez povšimnutí. Pravda, dveře byly na zámek. Takže všichni od malých dětí až po důstojné seniory lezli dovnitř trochu krkolomně otevřeným oknem.

Boubín, Blaník a Říp. Přesně v tomhle pořadí. Blaník a Říp pramení ze školních hodin dějepisu a snad z jakéhosi pocitu českého vlastenectví. Boubín je prostě Boubín. Dříve nejvyšší přístupný vrchol Šumavy a asi první z kopců jehož zdolání zanechalo otisk v dětské paměti. Ani pozdějších několik výstupů na Plechý, skutečný nejvyšší vrchol Šumavy, nesrazilo Boubín z jeho favoritní pozice. A teď s novou rozhlednou je opět nejvyšším místem, kam je možné na české straně Šumavy vylézt.

Boubín je ideální místo pro rozhlednu. Je poslední osamocenou výspou Šumavy a směrem do vnitrozemí už nic nebrání výhledu. Z údolí i jiných vrcholků vypadá stejně. Samostatně stojící vrch příkře se svažující do vnitrozemí a pozvolna sestupující k hranici. Ve skutečnosti, resp. v ptačí skutečnosti je to spíš podkova a ten pozvolna sestupující úsek je hřbet Pažení. To všechno se před náma prostřelo na plastické mapě v životní velikosti.

Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna Boubínská rozhledna

další odkazy na Boubínskou rozhlednu:
fotoalbum
fakta

úvodní stránka poslední aktualizace: 13.8.2007 - fotogalerie 2007